Gdy zdarzy się coś złego – Zespół stresu pourazowego (PTSD)

Zespół stresu pourazowego, w skrócie PTSD (ang. Posttraumatic Stress Disorder) to zaburzenie, utrudniające normalne funkcjonowanie w żuciu codziennym, będące reakcją na traumatyczne przeżycie. Zazwyczaj ta przypadłość psychologiczna kojarzy się z wracającymi z wojen żołnierzami.

Prawda jest taka, że PTSD dotyka znacznie większej ilości osób niż mogłoby się wydawać. Zespół ten może pojawić się na skutek różnych traumatycznych wydarzeń, jak na przykład diagnoza poważnej choroby, śmierć kogoś bliskiego czy przeżycie wypadku samochodowego.

Skąd się bierze?

Pojawienie się PTSD ma podłoże psychologiczne lub fizyczne, a czasem oba na raz. Wystarczą wciąż powtarzające się złe wspomnienia lub uraz fizyczny, który będzie cały czas przypominał o przebytej traumie.

PTSD

REKLAMA:

Objawy

Zespół stresu pourazowego diagnozuje się od jednego do trzech miesięcy od traumatyzującego wydarzenia. Czasami jednak potrafi objawić się nawet po wielu latach. Główne objawy to lęk, złość, drażliwość, przygnębienie lub rozpacz, a także wiele mniej oczywistych objawów, jak nienaturalnie zwiększona aktywność fizyczna i nie dopuszczanie do siebie myśli o wstrząsającej sytuacji.

Inne przejawy tej dolegliwością mogą być nawracające złe wspomnienia i koszmary senne, stany depresyjne, napady paniki. Ponadto PTSD może objawiać się w postaci przypadłości fizycznych, na przykład bólu brzucha, biegunki, arytmii serca.

Leczenie

Zaraz po zdiagnozowaniu zespołu stresu pourazowego psycholog prowadzący rozpoczyna psychoterapię, w trudniejszych przypadkach wspomaganą terapią farmakologiczną. Obecnie psycholodzy stosują wiele różnych technik terapeutycznych, często są to rozmowy w grupie z osobami, które poradziły sobie z traumą oraz terapia poznawczo-behawioralna.

Dodatkowo, aby pomóc zmniejszyć napięcie w ciele osoby dotkniętej PTSD można wprowadzić fizjoterapię i masaże rozluźniające.

Po czym rozpoznać, że stres pourazowy minął?

U połowy pacjentów ze zdiagnozowanym stresem pourazowym wszystkie objawy mijają po około roku. Jak poznać, że ktoś poradził sobie z PTSD? Przede wszystkim dzięki powrotowi do codziennych zachowań.

Wyleczony z tej przypadłości śpi spokojnie, nie ma nawracających stanów lękowych, a myśli o trudnym przeżyciu nie prześladują go całymi dniami. Pacjent jest w stanie otwarcie, bez stresu rozmawiać na temat traumy.